SISU JUURDE
PEREKONNA SEIKLUS

PEUGEOT PEREKONNA AJALUGU

 

PEUGEOT PEREKONNA AJALUGU

Prantsuse tööstuse vapikuju Peugeot on üks maailma autotööstuse peamistest teerajajatest. Selle kaubamärgi tegevused on juba üle kahe sajandi rajanenud pühendumusel ja tehnikavaldkonna väljakutsetel.

 

1810

Peugeot’ ratsionaliseeritud, terasest viljaveski

Jean-Pierre ja Jean-Frédéric Peugeot laiendavad oma tegevust terasribade tootmisele lõikeriistade ja saelehtede, samuti kellade vedrude tarvis.

1891

Alustati Type 3 tootmist ja müüki

Esimene seeriatootmisse lülitatud auto maailmas (64 eksemplari): „type 3“ läbib Valentigney-Paris marsruudi ning saadab jalgratturite esimest Paris-Brest-Paris 2045 km pikkust velotuuri. 1893. aasta jaanuaris on Peugeot „type 3“ esimeseks, Itaalia pinnal sõitvaks sõidukiks.

1896

Traditsioonilisest tööstusest eraldatakse autode tootmine

Vennad Peugeot’d jätkavad muude toodete (jalgrattad, tööriistad jne) tootmist, samas kui Armand Peugeot loob aktsiaseltsi Automobiles Peugeot.

1897

Maailma esimese auto tootmistehase Audincourt linna Doubsis

Kolimine väikestest töökodadest suurde, täies mahus autode tootmiseks mõeldud tehasesse Audincourt’i linnas (25). Teine tehas avati 1898. aastas Lille’i linnas (59).

1905

Lõvimärgiga Lion Peugeot sõidukite esitlus

Ka vennad Peugeot’d pühenduvad autode tootmisele, tehes seda lõvikujutisega kaubamärgi Lion Peugeot all, valmistades konkurentsi mitte pakkumise eesmärgil Automobiles Peugeot tootevalikus olevatest sõidukitest erinevaid masinaid.

1910

Tooted tooterühmade kaupa

Vennad Peugeot Frères ja isa Armand Peugeot ühendavad jõud ning loovad aktsiaseltsi Automobiles et Cycles Peugeot (Peugeot jalgrattad ja autod). Tootmise juhtimine toimub edasiselt ühest ja samast peakorterist.

1912

Tehase rajamine Sochaux linna

1929. aastal koondab see Automobiles Peugeot kogu tootmise ja rajatisest saab Prantsusmaa kõige suurem tootmisüksus.

2012. aastal tähistab see oma 100ndat aastapäeva, mis tähendab, et tegemist on hetke seisuga kõige vanema jätkuvalt tegutseva autode tehasega maailmas.

1965

PSA kontserni sünd

PSA (Peugeot Société Anonyme) autotööstuse ettevõtete haldamiseks loodi samanimeline kontsern, millele kuuluvad tervikuna kõik Peugeot kontserni ettevõtted.

 

„PSA Peugeot Citroën“ kontserni loomine toimus 1976. aastal ettevõtete Citroën S.A. ja Peugeot S.A. ühinemise teel.

 

PSA Peugeot Citroën kontsern muutub 2016. aastal kontserniks Groupe PSA ja sümboliseerib sellest ajast kolme tõsise sõidukite kaubamärgi Peugeot, Citroën ja DS nagu ka kontserni muude, juba olemasolevate ja tulevaste tegevuste terviku dünamiilisust.

1982

„Aventure Peugeot“ loomine

Pierre Peugeot lõi aastal 1901 Peugeot kaubamärkide põlistamise eesmärgil „© L’Aventure Peugeot“ usaldusühingu.

 

Aventure Peugeot muuseumit Sochaux linnas külastab alates selle avamisest 1988. aastal igal aastal 50 000 kuni 60 000 külastajat.

 

Aastal 2015. muudeti Aventure Peugeot nimi Aventure Peugeot Citroën DS nime vastu, koondades PSA Groupe kontserni kõik kaubamärgid.

2010

Peugeot tähistab oma kahesajandat aastapäeva

Maailma autotööstuse, veel tegutsevate teerajajate hulgas on Peugeot üks väheseid, mille aktsionäride hulka ja juhatusse kuuluvad ikka veel ettevõtte loojate järeletulijad.